RUH ADAM

▪SPOİLER İÇERİR▪

Eski bir Uygur masalıyla romana giriş yapılıyor, masalda Yüzbaşı Burkay evli olduğu halde bir kıza gönül kaptırmasından ve devamında gelişen olaylardan bahsolunuyor. Yüzbaşı Burkay’ın bu amansız ve karşılık bulmayan aşkı evliliğini bitirmesi ve eşini öldürmesine sebep olması, eşinin Burkay’a olan âhıyla masal bitiyor.
Eşi Ayşe hanımdan bu masalı dinleyen Selim Pusat, Yüzbaşı Burkay’ın ıstırap çekmeye mahkum ruhunun devamı olarak görülebilir. Önce ordudan atılan Yüzbaşı Selim ileriki zamanlarda öğretmen olan Ayşe hanımın öğrencilerinden birine gönlünü kaptırır. Arkadaşı Şeref’in intiharından sonra Güntülüye aşık olması Selim’in zaten karmaşık olan iç dünyasını tamamı ile fırtınalı bir hale getirir.

Okurken, dile getiremediğim bazı hislerin kelimelere dökülmesi ve Selim Pusat’ın iç dünyasına olan benzerliklerim beni çok bahtiyar etti açıkçası. Onun dışında benim için değeri çok büyük olan “geri gelen mektup” fazla irdelenmemişti. Buna biraz üzüldüm çünkü şiiri okurken ya da nağmelere dökülmüş halini dinlerken içimden bir şeyler kopmasını sağlıyordu her defasında, biraz daha değinilebilirdi diye düşünüyorum. Kitap bitince içimden geçen ilk şey “Yine yapmış Atsız Ata yapacağını.” oldu. 🙂 Bunların dışında herkesin okuduğunda kendinden bir parça bulabileceği bir kitap. İyi okumalar dilerim..

Paylaşımda bulunan @thefatma hocamıza teşekkür ederiz.

Yazar: Bilgi Çantası