ÖLÜ OZANLAR DERNEĞİ

**Spoiler içerir**

Önce filmini izlediğim, bana göre muhteşem olan bu roman gerek hikayesi gerekse anlatmak istedikleriyle mesajını yerine ulaştırdı. Carpe Diem, anı yaşa, “topla gül goncalarını toplayabilirken”… Romanda değinilmesi gereken bir çok gönderme var ancak benim en çok dikkatimi çeken göndermeler Bay Keating’in okuduğu “General William Booth Cennete Girer” şiirinde idi:
“Cübbesi ve tacıyla Mesih geldi usulca”
Burada Neil’e bir gönderme yapıldığını düşünüyorum. Tiyatrodan çıkarken yanına aldığı tacından bahsedilmiş ve bildiğiniz gibi Mesih (İsa)’in yenilik ve mucizeleriyle gelmesi, Neil ‘in tiyatroya katılması gibi düşünülebilir.
“Asker Booth için kalabalık diz çökerken topluca.
Kral İsa’yı gördü. Yüzü yüzüne karşı,”

Kralı otoriter ve baskıcı kişiliği ile bilinen Bay Perry’e (Neil’in babası) benzettim. İsa ise Neil’i anımsattı bozulmuş düzene karşı gelen ve bu sistem içerisinde kendine en uygun yeri isteyen. ‘Yüzü yüzüne karşı’ bu satır Neil intihar edince odada babasıyla yüzyüze gelişini hatırlattı.
“Kutsal yerde akıttı damla damla gözyaşı.” Bay Perry’in oğlunun cansız bedenini görünce ağlamasını çağrıştırdı.
“Kuzunun kanıyla yıkandın mı?”
Bu satırdaki kuzu bence Neil, kanı ile yıkanan kişide babası çünkü Neil intihar ettiğinde yere akan kanlarını ilk babası görüyordu burada babasının duyması gereken pişmanlığı gerçekten hissedip hissetmediğini sormuş.
Ben bu şekilde yorumladım, eğer eklemek istediğiniz yada itiraz ettiğiniz bir yer varsa yorumlarda belirtebilirsiniz…

Paylaşımda bulunan @thefatma hocamıza teşekkür ederiz.

Yazar: Bilgi Çantası