Jarmo Oyunu

Jarmo , iki oyunculu soyut bir strateji oyunudur . Göre Tartarian ve Polonyalı efsane, Batu Han , torunu Cengiz Han , etrafında onun askeri kampanyaları sırasında bu oyunu (veya onun bir varyantı) taşıdı. İddiaya göre, savaştan önce kendini hazırlamak için en az bir oyun oynayacaktı. Bu oyunda, bir oyuncu taşlarının çoğunu diğer oyuncunun ilk sırasına yerleştirmeye çalışır. Aynı zamanda, oyuncu yoldaki diğer oyuncunun parçalarının çoğunu yakalamaya çalışır.
Jasir adlı bir Jarmo varyantı Polonya’nın bazı bölgelerinde ve bazı doğu Avrupa ülkelerinde oynanmaktadır . Aslında, Jarmo ve Jasir’in birkaç çeşidi vardır, ancak hepsi temelde benzerdir. Jasir içinde “okçu” anlamına Tatar ve oyunda kullanılan parçalar okçuları denir. Oyunlar bazen toplu olarak Halma olarak adlandırılır . Ancak Jarmo ve Jasir ilgili olmayan Halma dahil oyunların ailesi Halma , Çin daması , Conspirateurs , Ugolki ve Salta .
Jarmo ve Jasir’in ilginç bir yönü, kartın asimetrik olmasıdır. Her oyuncu, oyun tahtasının kendi tarafında farklı bir görüşe sahiptir. Delikleri birbirine bağlayan çizgiler kartın her iki tarafı için aynı değildir. Oyunu daha adil hale getirmek için, oyuncuların iki oyun oynaması ve aralarında taraf değiştirmesi önerilir. Not olarak, çoğu tahta oyununun simetrik bir tahtası vardır. Hedef
En yüksek puana sahip oyuncu kazanır. Diğer oyuncunun ilk sırasına ulaşan her okçu için iki puan verilir. Tahtanın geri kalanında kalan her okçuya bir puan verilir. Her iki oyuncu da aynı puana sahipse, oyun berabere biter.
Ekipman
Jarmo’nun tahtası, deliklerin her birini birbirine bağlayan birkaç çizgi içeren 5×5 delikli bir tahtadır. Lütfen dış bağlantılardaki şemaya bakın. Her oyuncunun “okçu” adı verilen beş taşı vardır. Bir oyuncu siyah okçuları, diğer oyuncu beyaz okçuları oynar.
Oynanış
1-Oyuncular önce siyah okçuları kimin oynayacağına ve beyaz okçuları kimin oynayacağına karar verir. Ayrıca kimin ilk başlayacağına da karar verirler.
2-Oyuncular daha sonra beş okçusunu kendilerine en yakın sıraya yerleştirirler; bu aynı zamanda ilk sıra (veya birinci sıra) olarak da adlandırılır.
3-Bir okçu, işaretli bir çizgi boyunca bir deliğe doğru hareket edebilir. Eğer delik bir düşman okçu tarafından işgal edilmişse, düşman okçu tahtadan çıkarılır (düşman okçu, belirli koşullar altında daha sonra oyunda tekrar oynanabilir – lütfen kural 7’ye bakın). Oyuncunun okçusu daha sonra beyaz veya siyah bir çizgi ile işaretlenir. Aynı okçu başka bir düşman okçusunu ele geçirirse, ilave işaret eklenmez. Yakalamalar zorunlu değildir.
4-Aynı anda bir delikte birden fazla okçu bulunamaz. Bir oyuncunun sırasına göre yalnızca bir okçu hareket ettirilebilir. Oyuncular bu oyunda sıralarını değiştirirler.
5-Jasir’den farklı olarak, Jarmo’daki okçular herhangi bir işaretlenmiş çizgide ileri, geri, yanal olarak hareket edebilir. Jasir’de okçular geriye doğru hareket edemez.
6-Diğer oyuncunun ilk sırasına ulaşan okçular artık arkalarındaki tahtanın geri kalanına tekrar girmek için geriye doğru hareket edemezler. Geriye doğru hareket eden bir düşman okçu tarafından yakalanmadıkları sürece oyunun geri kalanında orada kalmaları gerekir.
7-Daha önce de belirtildiği gibi, işaretli bir okçu, en az bir düşman okçusunu ele geçiren okçudur. İşaretli bir okçu düşmanın ilk sırasına ulaştığında, oyuncunun ele geçirdiği taşlardan birini düşman oyuncudan geri almasına ve oyuncunun ilk sırasındaki mevcut herhangi bir deliğe yerleştirmesine izin verir. Bu turda delik yoksa, oyuncu bir sonraki fırsata koymak için beklemelidir.
8-Oyun, herhangi bir oyuncu kalan tüm okçuları tahtada düşman oyuncunun ilk sırasına getirdiğinde sona erer. Bunu yapan ilk oyuncu, düşmanın ilk sırasındaki her okçu için iki puan sayacaktır. Diğer oyuncu da düşman oyuncunun ilk sırasındaki her okçu için iki puan sayar, ancak tahtanın geri kalanında kalan her okçu için yalnızca bir puan. en yüksek puana sahip oyuncu kazanır.
9-Tahta oyununun asimetrisi nedeniyle, oyuncular taraf değiştirerek ikinci bir oyunun oynanması önerilmektedir. Daha sonra iki oyundan puanlar toplanır ve kazanan en çok puana sahip olan oyuncudur.
10-Gereksiz bazı çekilişlerden kaçınmak için, oyuncu bir okçuyu arka arkaya dört turda iki delik arasında ileri geri hareket ettiremez.

Yazar: METİN ÖZDEMİR