İÇİMİZDEKİ ŞEYTAN

Vee okumazsanız bir şey kaybetmeyeceğiniz fakat okursanız çok şey kazandıracak bir kitap daha.

Bir tarafta şu sarsıntılı hayatımızda çizgimizi belirleyen doğrularımız dururken yanlış bildiğimizi ısrarla seçmek doğrularımıza olan eksik itimadımızdan mıdır, yoksa yanlışı seçmeye teşvik eden içimizdeki şeytandan mıdır?

Başkasını kolayca eleştirirken söz konusu biz olunca nasıl oluyur da o güne kadar kesin bildiklerimizi bir anda alt-üst ederiz, İnsanın kendini bulma arayışında her şey kendinin ve sevdiklerinin tahammül edebileceği noktaya kadar mübahtır; sonrası sevdiklerini kaybetmenin acısıyla, kendine yöneltilen suçlamalara döner bir anda. Bir bakıma yaşantımızın verdiği zararı, kendimizde bir sevdiğimiz aracılığıyla görebileceğimizi anlatıyor bu kitap.

Dönemin genç aydınlarından olan Ömer’in, hayatına kendisiyle apayrı dünyalara sahip fakat birbirlerine olan aşkları nedeniyle tek noktada buluşan Macide ile tanışmaları ve ardından eski Türk dizilerini aratmayan aşk hikâyeleri ile anlam kazanan hayatı üzerinden, derin tahliller yapıyor Sabahattin Ali. Tabii bu romanı okura sevdiren kısmı, okuyucuyu şaşırtacak şekilde gelişen olay örgüsü ve neticeye bağlaması açısından okunduktan sonra damakta ve dimağda bıraktığı tadı.

Romanda asıl mevzu, aşk üzerinden anlatılsa da yazarın okuyucuya vermeye çalıştığı, daha doğrusu okuyucunun yorumuna bıraktığı mesaj üç aylık birlikteliği sürecinde, kahramanların başlarından geçenlerin tesiriyle vardıkları sonuçlardır.

Kendi hayatının kontrolünü ele almak için verilen kararlara, sonucunda neyi kazanıp kaybedeceğimize göre sadık kalırız. Kaybedeceklerini göremediğimiz zaman iradesizliğimiz sonucu olarak uğruna irademize hakim olmaya çalıştığımız nedenlerimizden bile vazgeçmek kadar ağır olabiliyor. Bu yüzden…
Diye devam ettirmeyeceğim lâkin gerisini düz bir yazıdan okuyup unutmak yerine hayatın içinden bir dersle öğrenmeniz için kitabı okumaya çağırıyor, keyifli okumalar diliyorum.

Paylaşımda bulunan @Shindar hocamıza teşekkür ederiz.

:)

Yazar: Bilgi Çantası