DÜNYA GERÇEK SEVGİYE AÇ VE HASRET

İnancımızın ve müminin miracı olan namaz ibadetinin Kabesi tek ve çok değerli elbette. Bunun yanında Allah’ın insandaki nazargahı olan ‘gönül Kabemizi’ kimlerle paylaşıp kimlere yer veriyoruz kıymetli gönüllerimizde ve kime emanet ettik sevmeyi?

Sevmek bir yetenek midir? Herkes hakkıyla sevebilir mi, bu hususta ne kadar seçiciyiz, kaçımız sevmenin hakkını verebiliyor? Yoksa bu hızlı yaşam tarzımızda sevmeyi de mi aceleye getiriyoruz?

Sevmek aceleye gelmez oysaki, sindirmek ister karşındakini. ‘Emeksiz yemek olmaz’ eyvallah da, ondan önce emeksiz olmayan şeylerin başına “sevmeyi” koymalıyız.

Dünyayı ayakta tutan temellerin başında sevgi gelir, saf ve karşılıksız sevmek… Aslına bakarsanız karşılıksız sevmek çoğumuzun becerebildiği bir şey değil. İnsan aklı, nasıl sonsuzluğu anlamakta yetersiz kalıyorsa, karşılıksız sevmeyi de tam olarak idrak edebilmiş değil, hele günümüz çıkar dünyasında. Ailevi ilişkilerde bile çıkarlar böylesine etkili olmayı sürdürürken dünyada barış ve sevgiyi hakim kılmamız için daha çook gönül çalışması yapmak taraftarıyım.

Hepimiz daha yaşanabilir, sevgi ve kardeşlik dolu, savaşlarla, açlıkla, bencillikle kirlenmeyen bir dünyada yaşamak istediğimizi söylüyoruz, ama iş icraate gelince dünya sınıfta kalıyor.

Evrenin incisi -bildiğimiz, ulaşabildiğimiz kadarını düşünürsek- dünyamızı kirlettiğimiz yetmedi, gönüllere de el attık hızla. Ama sevgiyi hayatın her alanına hakim kılmak zorundayız. Bunu da Rabbimizin en başta gelen emanetlerinden olan gönüllerimizi her türlü pislikten, -yalan, iftira, gıybet, ikiyüzlülük vb.- arındırarak başarabiliriz. Peki ne bekliyoruz?

Yazar: İRFAN AYDIN

1980 Artvin doğumluyum. 30 yıldır Bursa'da yaşamaktayım. Evli ve bir kız, bir erkek çocuk babasıyım. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi tarih bölümü mezunuyum. İlk olarak bir markette kısa bir süre satış görevlisi olarak çalıştım. İlk okuduğum kitap, Yakup Kadri'nin Yaban adlı eseriydi. Bir tekstil firmasında çalışıyorum. Kitap okumayı seviyorum, iyi bir futbol izleyicisi olduğumu söyleyebilirim.